Kultura v České Skalici

KVĚTEN, ČERVEN 2023

* ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA

 1. května 2023 | 16–18 hodin

DEN PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT – SÁZENÍ DÝŇOVÝCH SEMÍNEK

ve Staré radnici na Husově náměstí

Přijďte si zasadit semínka různých druhů dýní. Vypěstujete si z nich nenáročné rostlinky, které Vám zajistí vitamíny na zimní období. Budeme sázet do mini květináčů z roliček od toaletního papíru. Všechen materiál bude k dispozici. S sebou dobrou náladu a kdo chce, zahradní rukavice. Vstupné dobrovolné. Pořádá Centrum rozvoje Česká Skalice, o. p. s.

 

 1. května 2023 | 15 hodin

ZAHRADNÍ ČTENÍ S NEČTENÁŘI: Věková kategorie 4–7 let

v oddělení pro děti Knihovny Barunky Panklové

Další Čtení s nečtenáři, při kterém s dětmi čteme předem vybranou knížku a rozvíjíme kolem ní další program, tentokrát na téma zahrad a zahrádek. Budeme si povídat o tom, co v nich můžeme najít i zažít. Pokud máte zájem, ale potřebujete další informace, lektorka Čtení s nečtenáři vám je ráda zodpoví na adrese gaborova.anet@gmail.com.

 

 1. května – 30. září 2023

JWM 130 Z PODKRKONOŠÍ DO PAŘÍŽE A ZPĚT

Výstava v Muzeu Boženy Němcové

Výstava prostřednictvím obrazů mapuje život a svět akademické malířky Julie Winterové Mezerové ke 130. výročí narození. Zpřístupněn bude improvizovaný pražský ateliér, zařízený nábytkem a předměty z malířčiny pozůstalosti. Výstava bude obohacena o obrazy, kresby, dokumenty, fotografie zapůjčené z Městského muzea a galerie J. W. Mezerové v Úpici. Vernisáž výstavy bude 5. května od 17 hodin v Jiřinkovém sále muzea.

 

 1. května 2023 | 18 hodin

KONCERT CAMERATA NOVA 2023

v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Maloskalické ulici

 

 1. a 7. května 2023

SOIRÉE U VÉVODKYNĚ ZA SVITU SVÍCÍ

na zámku v Ratibořicích

Večerní prohlídky interiérů prvního patra zámku. Výjimečně pouze během těchto mimořádných prohlídek budete mít možnost spatřit zámecké interiéry osvětlené tak, jak je vídali jejich obyvatelé před více než 200 lety. Ve vstupní hale budete přivítáni sklenkou vína. V průběhu procházky večerním zámkem se od zkušeného průvodce dozvíte mnoho zajímavého o tom, jak probíhal večer a čím se v minulosti svítilo na šlechtickém sídle. Romantickou atmosféru podbarví krátké hudební vystoupení a zažijete také jedno příjemné setkání. Na závěr vás bude čekat malé občerstvení. Délka prohlídky cca 30–40 minut. Kapacita prohlídky je omezena na maximálně 20 osob. Vzhledem k pozdním časům prohlídek prosíme, zvažte účast dětí do 12 let. Začátky prohlídek: 20.30, 20.50, 21.10, 21.30, 21.50 hod. Jednotné vstupné 200 Kč. Vstupenky je nutno rezervovat předem nebo zakoupit online. Rezervace prohlídek a podrobné informace na telefonním čísle 491 452 123 (pouze v pracovních dnech čase od 7 do 14 hodin), mail ratiborice@npu.cz.

 

Akce ZUŠ pro veřejnost

 1. května 2023 | 17 hodin

ABSOLVENTSKÝ KONCERT ŽÁKŮ ZUŠ ČESKÁ SKALICE

v sálku ZUŠ

 

 1. května 2023 | 14 hodin

VYSTOUPENÍ DECHOVÉHO ORCHESTRU ZUŠ B. SMETANY NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ

na Husově náměstí

Vystoupení dechového orchestru ZUŠ B. Smetany z Nového Města nad Metují řídí dirigent Tomáš Hvězda.

 

 1. května 2023 | 17 hodin

ZÁVĚREČNÝ KONCERT ZUŠ

v Jiřinkovém sále Muzea Boženy Němcové

Závěrečný koncert žáků pobočky ZUŠ, jako host vystoupí smyčcový orchestr Archi con Brio, dirigent Jaroslav Rybáček

 

 1. května 2023 | 14.30 hodin

TŘETÍ JARNÍ TVOŘENÍ

ve 2. patře Knihovny Barunky Panklové

Zveme všechny šikovné děti od 6 let na pravidelné tvoření s Lídou a Radkou na jarní téma. Během akce si malí účastníci vyrobí několik zajímavých věcí a pobaví se. Materiál zajištěn, účast je zdarma, stačí jen šikovné ruce a dobrá nálada.

 

 1. května 2023 | 19 hodin

LUKÁŠ PAVLÁSEK: KDO NEPLÁČE NENÍ ČECH

venku u penzionu Viktorka v Ratibořicích

Stand up comedy speciál. One man show Lukáše Pavláska. Předprodej vstupenek probíhá v Penzionu Viktorka, v Regionálním informačním centru v České Skalici a na portálu SMS ticket. Cena vstupenky 290 Kč do 18. 4., 330 Kč do 11. 5. a 400 Kč v den konání.

 

 1. května 2023 | 13–21 hodin

VIKTORČIN SPLÁVEK

venku u penzionu Viktorka v Ratibořicích

 1. ročník festivalu, na kterém vystoupí Slávek Janoušek a Kapela, Žalman a spol. a Hop-Trop. Předprodej vstupenek probíhá v Penzionu Viktorka, v Regionálním informačním centru v České Skalici a na portálu SMS ticket. Cena vstupenky 590 Kč do 18. 4., 690 Kč do 11. 5. a 790 Kč v den konání.

 

 1. května 2023 | 15 hodin

KVETOUCÍ ČAS

v areálu Ruchadlo Zájezd

Koncert undergroundových kapel za každého počasí. Vystoupí skupiny Špinavé spodní prádlo z Olomouce, The Důchod z Hejnice v Čechách, Prasečí farma z České Skalice a Hally Belly z Prahy. Vstupné 200 Kč.

 

do 14. května 2023

TANEC VÝSTAVA, KTERÁ VÁM ROZTANČÍ OČI

výstava v galerii Fortna SVČ Bájo

Své práce vystavují děti z výtvarných kroužku SVČ Bájo, které pracují pod vedením Martiny Horké.

 

do 14. května 2023

DÁREČKOVÁNÍ

výstava ve výloze SVČ Bájo Česká Skalice

Své práce vystavují děti ze zájmového kroužku Dárečkování, které v SVČ Bájo Česká Skalice pracují pod vedením Martiny Horké.

 

 1. května 2023 | 9.30 hodin

MALÉ TKALCOVNY NA VODNÍ POHON V ORLICKÝCH HORÁCH

v modlitebně Církve bratrské v Tyršově ulici

Malé mechanické tkalcovny na vodní pohon byly od konce 19. století specifickým fenoménem Orlických hor. Vody Zlatého potoka, Olešenky a dalších potoků a potůčků poháněly celkem téměř sto „tkalcovniček“, v nichž pracovalo pouze od dvou do čtyřiceti mechanických stavů. Tyto drobné podniky dokázaly díky vynalézavosti, flexibilitě a pracovitosti svých majitelů přežít i velkou hospodářskou krizi třicátých let, na rozdíl od řady větších továren v okolních městech. Poslední z nich utichla teprve na počátku 21. století. V romantických zapadlých údolích Orlických hor dodnes najdeme stopy po této pozoruhodné kapitole místní historie.

 

 1. května 2023 | 18 hodin

JIŘÍ KAFKA: CHILE – NIKDY NENÍ POZDĚ

v oddělení pro dospělé Knihovny Barunky Panklové

Další z řady cestopisných přednášek v oddělení pro dospělé. Cestovat můžete začít kdykoliv, a to i na vlastní pěst a bez cestovky. První zkušenost udělal Jiří Kafka ve svých 50 letech právě na cestě do Chile. V rámci přednášky navštívíme hlavní město Santiago, nejbarevnější město Chile Valparaiso, pláže ve Viňa del Mar, lachtany v San Antonio, pohoří Andy a ještě mnoho dalšího. Pokud se chcete víc dozvědět o této zajímavé zemi, nenechte si tuto akci ujít. Vzhledem k omezené kapacitě doporučujeme rezervaci míst na tel. 734 155 855.

 

 1. května – 11. června 2023

POZNÁVÁME SVĚT: INDIE

výstava v SVČ Bájo Česká Skalice

Představeny budou práce z výtvarné soutěže, kterou pro děti Královéhradeckého a Pardubického kraje vyhlásilo SVČ Bájo.

 

 1. května 2023

VÝLET NA SNĚŽKU

Výlet do Krkonošského národního parku na nejvyšší horu České republiky. Více informací a přihlašování na www.svcbajo.cz/akce.

 

 1. května 2023 | 13–15 hodin

POHÁDKOVÝ LES

start u vstupu do Bažantnice

Divadelní soubor Maska a TJ Sokol Česká Skalice zve všechny malé i velké pochodníky na pohádkový les. Na trase, která bude končit na dětském hřišti u zámku, potkáte několik stanovišť s pohádkovými bytostmi. Čeká na vás plnění úkolů, spoustu zábavy, odměny, možnost projížďky na koni, skákací hrad a další. Vstupné děti 50 Kč, dospělí 20 Kč.

 

 1. května 2023 | 10 hodin

BOOKSTART – S KNÍŽKOU DO ŽIVOTA: Věková kategorie 0–3 roky

v oddělení pro děti Knihovny Barunky Panklové

Další dopolední akce projektu Bookstart, v českém prostředí pojmenovaného S knížkou do života, pro nejmladší kategorií 0–3 roky. Přijďte a užijte si setkání s ostatními dětmi podobného věku. Vzhledem k omezené kapacitě prosíme o rezervaci míst na tel. 734 155 854.

 

do 26. května 2023

DANA ŠTĚPÁNOVÁ: KOLÁŽE

v oddělení pro dospělé Knihovny Barunky Panklové

Výstava koláží Dany Štěpánové z České Skalice. Série pozoruhodných výrazně barevných a „ženských“ prací je průřezem tvorby za několik posledních roků. V knihovně v České Skalici se samostatnou výstavou autorka představuje poprvé. „Baví mě vytvářet všelijaké příběhy. Dávat k sobě věci, které by mě k sobě dát normálně nenapadly. Je to hra,“ představuje své motivy k tvorbě koláží autorka. Do dneška s různě dlouhými přestávkami vytvořila pomocí nůžek, papíru a lepidla mnoho desítek koláží plných symbolů, pestrobarevných asociací, vůní a romantických výletů. Výstava je ke zhlédnutí v době provozu oddělení (út–čt 12.30–17.30, pá 8–11 hodin).

 

 1. května 2023

LEZECKÉ ODPOLEDNE

Sportovní akce v lezecké oblasti HIS v Novém Městě nad Metují. Děti se pod vedením zkušených instruktorů naučí základům jištění a lezení. Lezecké vybavení zajištěno. S sebou pití, svačinu, sportovní oblečení na ven. Sraz ve 13.10 hodin před na Husově náměstí u kašny, návrat v 18.20 hodin na stejné místo. V případě vytrvalého deště a teplot pod 13 °C se akce odkládá. Více informací a přihlášení na www.svcbajo.cz/akce.

 

 1. května 2023 | 18–20 hodin

KERAMICKÁ DÍLNA

v ateliéru SVČ Bájo Česká Skalice

Zveme děti i dospělé na keramický kurz. Pod vedením zkušené lektorky si budete moci vytvořit misky, hrnky, hodiny, talířky nebo výrobek dle vlastní fantazie, případně podle návrhu, který si přinesete či který Vám poskytne lektorka. Všechen pracovní materiál bude k dispozici. Počet míst omezen. Na kurz se hlaste na webových stránkách Bája www.svcbajo.cz/akce.

 

 1. – 28. května 2023

TUNING ROZKOŠ MEETING 2023

v autokempu Rozkoš

Tradice tohoto srazu, sahá už do roku 2003, kdy se fanoušci upravených aut setkali na Rozkoši úplně poprvé. Hlavní tuningový den se letos uskuteční v sobotu 27. května 2023. Informace najdete na www.tuningrozkos.cz. Organizace a dotazy na tel. 602 603 016 nebo na mailu tuningrozkos@gmail.com.

 

ČERVEN 2023

 

 1. června 2023 | 15 hodin

AFRICKÉ ČTENÍ S NEČTENÁŘI: Věková kategorie 4–7 let

v oddělení pro děti Knihovny Barunky Panklové

Čtení s nečtenáři je akce, při kterém s dětmi čteme předem vybranou knížku a rozvíjíme kolem ní další program. Africké Čtení s nečtenáři bude závěrečným setkáním s lektorkou Anetou Gáborovou, která mění bydliště a je nucena spolupráci s naší knihovnou v tomto projektu ukončit. Pokud máte o akci zájem, ale potřebujete další informace, lektorka Čtení s nečtenáři vám je ráda zodpoví na adrese gaborova.anet@gmail.com.

 

 1. června 2023 | 16–19 hodin

DEN DĚTÍ

Odpoledne plné zážitkových aktivit pro všechny děti. Akce proběhne venku před klubovnou zahrádkářů. Pro děti budou připraveny různé soutěže a hry. Když je splní, dostanou sladkou odměnu.

 

 1. června 2023 | 18 hodin

ČESKOSKALICKÁ MUZEJNÍ NOC

v Muzeu Boženy Němcové

Netradiční komentované prohlídky od 18, 19 a 20 hodin. Přednáška Hvězdárny v Úpici s praktickou ukázkou (v případě příznivého počasí na Maloskalické tvrzi). Vstup zdarma. Více na www.muzeumbn.cz.

 

 1. června 2023 | 18 hodin

MARTINA ABRAHÁMOVÁ: Křest knihy „Snílkova kavárna aneb příběhy zaslechnuté u cappuccina“

v oddělení pro dospělé Knihovny Barunky Panklové

Zveme vás na setkání s mladou autorkou Miroslavou Lorencovou z Hořiček, která píše pod pseudonymem Martina Abrahámová a její novou, v pořadí již druhou knihou. V prosinci 2021 jsme v Knihovně Barunky Panklové křtili její prvotinu s názvem Budoucí úča. Druhá kniha je tentokrát úzce spojená s kavárnou v malé obci, o čemž vypovídá už sám název. Beseda bude spojena s autorským čtením i prodejem knihy. Zároveň je akce součástí Muzejní noci a Noci kostelů, proto bude ten večer Knihovna Barunky Panklové otevřena až do 21 hodin.

 

Program Noci kostelů v České Skalici

 1. června 2023 | 18–22 hodin

NOC KOSTELŮ

v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Maloskalické ulici

V 18 hodin bude zahájena mše svatá. V 19 hodin bude následovat přivítání účastníků a vystoupení vokálního a instrumentálního souboru Castanea, který se zaměřuje na hudbu středověku a raného baroka. Castanea je východočeské těleso zabývající se zejména středověkou a renesanční hudbou. Hrají spolu od září loňského roku v obsazení zpěv, flétny, housle, viola, rebec, viola da gamba, arciloutna, kantely, buben. V 19.45 přednese zamyšlením nad mottem letošní Noci kostelů farář
Adam depa. Potom bude následovat volná prohlídka kostela.

 

 1. června 2023 | 16–17.30 hodin

NOC KOSTELŮ

v kapli Narození Panny Marie ve Zlíči

 

 1. června 2023 | 17–20 hodin

NOC KOSTELŮ

ve Sboru Páně Církve československé husitské ve Sportovní ulici

Od 17 hodin bude hrát varhanní hudba, od 18 do 20 hodin můžete vyrazit na prohlídku kostela a věže, odkud je nádherný výhled na město. A ve stejnou dobu dojde k modlitbě a ztišení.

 

2.–4. června 2023

RATIBOŘICKÝ POJEZD VOZÍČKÁŘŮ

v areálu ATC Rozkoš

Tak jako každoročně se o tomto prvním červnovém víkendu sejdou na Rozkoši těžce zdravotně postižení – vozíčkáři z celé republiky na akci nazvané Ratibořický pojezd vozíčkářů. Účastníci absolvují jízdu na 10 km, která je zavede do malebného Ratibořického údolí. Zde jsou pro ně připraveny doplňkové soutěže, které jsou voleny tak, aby je mohl absolvovat každý bez rozdílu postižení. Celou akci zakončí účastníci sobotní diskotékou v restauraci „Na Pláži“ a po nedělním vyhlášení výsledků se rozjedou do svých domovů.

 

do 4. června 2023

VÝSTAVA UDRŽITELNÝ ŽIVOTNÍ STYL

v Informačním centru

Středisko OBZORY Centra rozvoje Česká Skalice pro Vás připravilo netradiční výstavu. V rámci praktických rad a ukázek, které si budete moci sami vyzkoušet, třeba přijdete na to, že žít s ohledem k přírodě je pohodlnější a výhodnější. A ten, kdo už zařadil do svého běžného života kroky k ekologičtějšímu životnímu stylu, se třeba také něco nového dozví. Během výstavy bude dostupná Semínkovna, odkud si můžete odnést nemořená, přírodní semínka pro svou budoucí zdravou úrodu a na oplátku přinést vaše přebytky. Otevřeno pondělí–pátek 9–12, 12.30–17 hodin, so 8.30–11.30 hodin.

 

 1. června – 17. září 2023

VÝSTAVA OBCE NA ČESKOSKALICKU

v Informačním centru

Prostřednictvím nové výstavy v Informačním centru se budete moci seznámit s turistickými zajímavostmi v okolních obcích. Chcete-li si vychutnat přírodu a spíše drobné památky, v klidu a bez davů, určitě tu najdete tipy na krásné výlety. Otevřeno pondělí–pátek 9–12, 12.30–17 hodin, so 8.30–11.30 hodin.

 

 1. června 2023 | 17–20 hodin

KVĚTINOVÝ KONCERT

Rozloučení se školním rokem 2022–2023 v Báju. Děti z kroužků hry na kytaru a ukulele předvedou svým rodičům a blízkým své nejoblíbenější písně s doprovodem na kytary a ukulele.

 

 1. – 9. června 2023 | 10–16 hodin

LUŠTĚNÍ V POHÁDKOVÉM KUŽELNÍKU

Informační bod Ratibořice – Pohádkový kuželník

Po dobu konání akce Za babičkou Boženy Němcové do Ratibořic bude v Pohádkovém kuželníku v Ratibořicích k dispozici několik úkolů pro nejmenší návštěvníky.

 

 1. června 2023 | 17 hodin

NOTOVÁNÍ

v Jiřinkovém sále Muzea Boženy Němcové Česká Skalice

Zveme vás na slavnostní závěrečné vystoupení dětí z hudebních zájmových kroužků Bája.

 

 1. – 9. června 2023

ZA BARUNKOU DO ŠKOLY

v areálu Barunčiny školy

Na začátku června proběhne edukačně-zábavný program určený především pro žáky prvního stupně, ale i pro ostatní zájemce. Program inspirovaný povídkou Boženy Němcové Pan učitel přiblíží dětem, jak vypadala škola, vyučování a volný čas dětí ve 20. letech 19. století v době, kdy Božena Němcová absolvovala školní docházku. Nutná je rezervace na tel. 491 451 285.

 

6.–8. června 2023 | 9–16 hodin

ZA BABIČKOU BOŽENY NĚMCOVÉ DO RATIBOŘIC

Postavy, důvěrně známé z knihy Babička spisovatelky Boženy Němcové, vás přivítají v místech, ve kterých se děj románu odehrává. Při návštěvě v zámku narazíte na namyšleného komorníka Leopolda, pozdravíte vznešenou paní kněžnu a její milou schovanku, komtesu Hortenzii. Ve mlýně vás budou vyhlížet veselý mlynář s panímámou mlynářkou a houfem ratibořických dětí s jejich hrami, zpěvy a říkadly. Na Starém bělidle vás potěší setkání s laskavou babičkou a vnoučaty. Pořádá Správa Státního zámku Ratibořice ve spolupráci s Folklorním souborem Barunka z České Skalice. Vstupné dle ceníku vstupného platného pro rok 2023. Pouze pro předem rezervované a objednané prohlídky! Pro individuální zájemce se program uskuteční během víkendu ve dnech 16. a 17. září 2023. Rezervace prohlídek pro skupiny i jednotlivce a podrobné informace na telefonním čísle 491 452 123 (pouze v pracovních dnech v čase od 7 do 14 hodin), mail ratiborice@npu.cz.

 

7.–11. června 2023

SRAZ SPECIÁLŮ, ITALSKÝCH VETERÁNŮ FIAT X1/9 BERTONE

v areálu ATC Rozkoš

Již 12. ročník srazu milovníků vozu Fiat X1/9 Bertone. Setkání příznivců, vzpomínky na uplynulý ročník.

 

 1. června 2023 | 14.30 hodin

PRVNÍ LETNÍ TVOŘENÍ

v zahradě Knihovny Barunky Panklové

Zveme všechny šikovné děti od 6 let na pravidelné tvoření s Lídou a Radkou, které se ponese už v letním duchu. Během akce si malí účastníci opět vyrobí několik zajímavých věcí a pobaví se. Materiál zajištěn, účast je zdarma, stačí jen šikovné ruce a dobrá nálada. Akce se uskuteční na zahradě knihovny, za nepříznivého počasí ve 2. patře.

 

 1. června 2023 | 8 hodin

SLAVNOST BOŽÍHO TĚLA

v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Maloskalické ulici

Srdečně Vás zveme na slavnost Božího Těla, která se bude, po více jak 50 letech, slavit po Mši svaté i v doprovodu živé hudby v okolí kostela Nanebevzetí Panny Marie. Mše svatá začíná v 8 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

 

do 11. června 2023

POZNÁVÁME SVĚT: INDIE

výstava v SVČ Bájo Česká Skalice

Představeny budou práce z výtvarné soutěže, kterou pro děti Královéhradeckého a Pardubického kraje vyhlásilo SVČ Bájo.

 

 1. června 2023 | 18 hodin

ROZDÍLNÉ SVĚTY

v Kafé Bohatka

Vernisáž výstavy. Svá díla vystavuje Naďa Voldánová, Dagmar Dubánek, Marina Isthvanyk, Kateřina Burda, Petr Vlček, Filip Hortenský a Jiří Bareš. Výstava bude k zhlédnutí až do 31. srpna 2023.

 

 1. června 2023 | 19 hodin

KONCERT CIMBÁLOVKY MILANA BROUČKA S VÁCLAVEM NOIDEM BÁRTOU

na zahradě Vily Čerych

Předprodej vstupenek od 1. dubna 2023 v Regionálním informačním centru v České Skalici nebo na webu www.smsticket.cz. Vstupné v předprodeji 300 Kč, na místě 400 Kč. Děti do 15 let v doprovodu dospělých vstup 10 Kč. Zákaz vstupu se psy. Areál bude otevřen od 18 hodin.

 

 1. června 2023 | 13–1.30 hodin

SLAVNOST VÍNA

v areálu Muzea Boženy Němcové a na louce pod muzeem

Již třetí ročník Slavnosti vína.

Od 13 hodin Prezentace českých i moravských vinařů

13–17 hodin Muzeum Boženy Němcové – expozice a výstavy

15 hodin Přednáška a řízená degustace: „Nejlepší vína z vinařské oblasti Čech“

13–18 hodin Koutek pro děti (malování na obličej, skákací hrad, jízda na koních)

13–18 hodin LUXFER OPEN SPACE Prostor pro současné umění: FRENCH WINES/ NAAAAASTY ART

 

Doprovodný program na louce pod muzeem

13 hodin Začátek programu, otevření areálu

13–13.15 hodin Cimbálková muzika Kobylka

13.15 hodin Slavnostní zahájení

13.30–15.30 hodin Cimbálková muzika Kobylka

16.00–17.00 hodin Dechový orchestr ZUŠ Nové Město nad Metují

17.30 hodin Dražba unikátních vín

19–22 hodin Crazy dogs – rokenrol

22.30–1.30 hodin Kapela Flám – poprock

 

Vstupné 200 Kč, v předprodeji 150 Kč (www.smsticket), děti zdarma. V ceně vstupenky je degustační sklenička. Akce se koná za každého počasí. Občerstvení zajištěno. Změna programu vyhrazena.

 

 1. června 2023 | 10 hodin

BYLINKOVÁ ŠKOLA – VYCHÁZKA PO BABIČČINĚ ÚDOLÍ

Sraz účastníků v Bažantnici u klikotoče

Pojďte se s námi projít rozkvetlým Babiččiným údolím. Cestou budeme určovat a ochutnávat bylinky, povíme si o jejich účincích i možnostech zpracování. Vycházka je plánována zhruba na tři hodiny. Hlaste se do 15. 6. v Informačním centru, případně Martě Kmoníčkové, mail marta.kmonickova@centrumrozvoje.eu, tel. 733 538 500. Předem přihlášení účastníci dostanou k dispozici materiály, ostatní, nechť se vybaví papírem a tužkou. Vstupné dobrovolné. Pořádá Centrum rozvoje Česká Skalice, o. p. s.

 

 1. června 2023 | 17–20 hodin

NOC SOKOLOVEN

v sokolovně v Tyršově ulici

U příležitosti 155. výročí založení Sokola v České Skalici pro vás bude připravena videoprojekce z historie jednoty, výstavka fotografií, možnost komentované prohlídky budovy v 17.30 a 18.30 hodin. Drobné občerstvení zajištěno.

 

 1. a 24. června 2023

SRAZ JAPONSKÝCH VOZIDEL JDM CULTURE 2023

v areálu ATC Rozkoš

Již 8. sraz japonských vozidel a jejich fanoušků. Více na www.instagram.com/jdmculturecze/

 

Programy v Luxfer Open Space, Maloskalická 40

V roce 2023 již pouze v Luxfer Open Space – Prostor pro současné umění, Maloskalická 40, Česká Skalice

Otevírací doba galerie čtvrtek a pátek 14–17 hodin, sobota 10–14 hodin

Původní prostory Galerie Luxfer v Riegrově ulici 347 v České Skalici budou fungovat jako laboratoř současného umění pro rezidenční tvůrčí pobyty a za účelem uměleckých projektů a symposií.

 

do 25. června 2023

NAAAAASTY

Julius Reichel, Milan Mikuláštík, Roel Jeroen van der Linden (NL), David Krňanský, Roman Výborný

 

do 25. června 2023

FILIP NÁDVORNÍK

Malíř Filip Nádvorník (finalista Ceny kritiky za mladou malbu za rok 2020 a laureát Ceny galerie a nakladatelství Gema art v roce 2020) je čerstvým absolventem Ateliéru kresby Fakulty umění Ostravské univerzity u Josefa Daňka a Libora Novotného. Dosavadní autorův výtvarný projev je inspirován nejen klasickou modernou, ale i zobrazováním pracovních činností v dějinách evropského malířství se zájmem o tradiční rukodělnou řemeslnou práci, která v tvarové a barevné redukci jeho obrazů přesvědčuje o autentické motivaci.

Text: Artmap

 

 1. června – 13. srpna 2023

MILENA DOPITOVÁ

Milena Dopitová (*1963) patří bezesporu k našim nejvýraznějším uměleckým osobnostem. Na scénu vstoupila již na konci 80. let jako členka skupiny Pondělí, jež vnesla do českého prostředí témata intimity a všednosti. Jejich hlavním médiem se stala (video instalace). Ta zůstala dominantní i další tvorbě Mileny Dopitové. Osobní témata, rodina, domáckost se v nich organicky propojují s hravou vizualitou a monumentalitou. Výstava v LUXFER galerii představí průřez nejnovějšími pracemi Mileny Dopitové. Vernisáž výjimečně v pátek 30.6. v 19 hodin.

 

 1. června 2023 | 14 hodin

HASIČEM SNADNO A RYCHLE

na louce u jezu ve Zlíči

Sbor dobrovolných hasičů Zlíč pořádá tradiční dětský den. Úkoly a ceny budou připraveny pro správné hasiče i jejich doprovod. Občerstvení zajištěno.

 

do 26. června 2023

DANA ŠTĚPÁNOVÁ: KOLÁŽE

v oddělení pro dospělé Knihovny Barunky Panklové

Výstava byla pro velký zájem prodloužena. Série pozoruhodných výrazně barevných a „ženských“ prací je průřezem tvorby za několik posledních roků a v Knihovně Barunky Panklové v České Skalici se samostatnou výstavou autorka představuje poprvé. „Baví mě vytvářet všelijaké příběhy. Dávat k sobě věci, které by mě k sobě dát normálně nenapadly. Je to hra,“ představuje své motivy k tvorbě koláží autorka. Do dneška s různě dlouhými přestávkami vytvořila pomocí nůžek, papíru a lepidla mnoho desítek koláží plných symbolů, pestrobarevných asociací, vůní a romantických výletů. Výstava je ke zhlédnutí v době provozu oddělení (úterýčtvrtek 12.3017.30 hodin, pátek 811 hodin).

 1. června 2023 | 10 hodin

BOOKSTART – S KNÍŽKOU DO ŽIVOTA: Věková kategorie 0–3 roky

v oddělení pro děti Knihovny Barunky Panklové

Další dopolední akce projektu Bookstart, v českém prostředí pojmenovaného S knížkou do života, pro nejmladší kategorií 0–3 roky. Přijďte a užijte si setkání s ostatními dětmi podobného věku. Vzhledem k omezené kapacitě prosíme o rezervaci míst na tel. 734 155 854.

 1.–31. července 2023

PROHLÍDKY ZÁMKU PRO DĚTI S KOMTESOU HORTENZIÍ

Na zámku Ratibořice

Národní památkový ústav, Správa státního zámku v Ratibořicích vás zvou na speciální dětské prohlídky zámku určené pro rodiče s dětmi od 4 let v doprovodu schovanky paní kněžny, komtesy Hortenzie. Délka prohlídky 30 minut. Začátky prohlídek 10, 11, 12, 13, 14 a 15 hodin. Jednotné vstupné 100 Kč. Děti 0–5  let zdarma. Prosíme nepřehlédněte! V pondělí se kostýmované prohlídky nekonají. Časové vstupenky je možno zakoupit online na www.zamek-ratiborice.cz nebo rezervovat předem na tel. 491 452 123 (rezervace je možná nejpozději jeden den před plánovanou návštěvou! V den návštěvy je rezervace možná pouze přímo v pokladně zámku). Rezervace prohlídek a podrobné informace na telefonním čísle 491 452 123 pouze v pracovních dnech v čase od 8 do 15 hodin) mail: ratiborice@npu.cz.

 

 1. července 2023 | 10 hodin

PAPOUŠČÍ DEN NA ROZKOŠI

v ATC Rozkoš

Zveme vás na 5. ročník setkání papouškářů s papoušky. Na programu budou během dne ukázky papoušků a za příznivého počasí ukázky volnoletectví. Představí se zde společnost Laguna, záchranná stanice pro exotické papoušky. Možnost vyfotografování se s papouškem. Potisk na tričko a hrníček. Prodej pískových brusných bidel a hraček pro papoušky. Přijďte se podívat na exotickou krásu. Dobrovolný příspěvek ze vstupného bude určený pro papoušky.

 

 1. července 2023 | 18 hodin

KONCERT: SEBASTIAN A SLZA

na louce pod muzeem

Předprodej vstupenek v Regionálním informačním centru nebo na www.smsticket.cz. Areál bude otevřen od 18 hodin. Koncert se koná za každého počasí. Děti do 7 let v doprovodu dospělých vstup zdarma. Zákaz vstupu se psy.

 

 1. července 2023 | 14.30 hodin

SVÁTEK AKORDEONŮ V ZÁMECKÉM PARKU

v ratibořickém zámeckém parku

Národní památkový ústav, Správa státního zámku v Ratibořicích vás zvou na koncert. Účinkuje Akordeonový orchestr MUSICA HARMONICA při ZUŠ Náchod a Červený Kostelec. Dirigent Jaroslav Kubeček. Již počtvrté vás zveme do zámeckého parku v Ratibořicích. Přijďte opět strávit část nedělního odpoledne se známými melodiemi v netradičním podání akordeonového orchestru. Jednotné vstupné 60 Kč. V případě nepříznivého počasí se koncert neuskuteční.

 

7.–9. července 2023 | 11 hodin

TROPICKÁ CHARITATIVNÍ POUŤ

u Restaurace Tropical a na louce u Rozkoše

Již 17. ročník charitativní akce. Celodenní odpočinkový program bude probíhat vždy od 11 hodin až do časných ranních hodin, co budou síly stačit. O mluvené slovo se postarají Ondra Pokorný a Michal Ulrich mladší. Pouťové atrakce a stánky s občerstvením. Od pátku do neděle bude hrát živá muzika.

2023-05-17T14:28:46+02:00 9.5.2023|