Kultura v České Skalici

září 2023

* ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA

 1. JIŘINKOVÉ SLAVNOSTI 2023

  Město Česká Skalice ve spolupráci se Společností Boženy Němcové, Správou státního zámku Ratibořice, Střediskem volného času Bájo, Českým svazem zahrádkářů, Českým svazem chovatelů a Českým svaze včelařů, římskokatolickou farností, TJ Sokol Česká Skalice a DLNK Systems Nové Město nad Metují pořádají

  čtvrtek 31. srpna 2023 | start v 17.30 hodin

  BALÓNY NAD ROZKOŠÍ

  Horkovzdušné balony budou startovat z louky pod zámkem v Ratibořicích. Posádky balonů budou shazovat květy jiřinek s volnými vstupenkami na výstavu jiřin.

   

  čtvrtek 31. srpna 2023

  17:30 – start balonů z Ratibořic – Jiřinkové nebe. Start z louky mezi zámkem a mlýnem – let o pohár starostky města Česká Skalice 

  pátek 1. září 2023

  6:30 – start balonů – přelet česko-polské hranice

  17:30 – start balonů z Nového Města nad Metují, louka pod zámkem, ulice Na Pupluží – let o pohár starosty města Nové Město nad Metují

  21:00 – noční hořáková show – balonové žárovky – louka za restaurací Tropical v České Skalici nebo přímo v kempu na Rozkoši – bude upřesněno

  Sobota 2. září 2023

  6:30 – start balonů – místo startu bude upřesněno – let o pohár hejtmana Martina Červíčka

  17:30 – start balonů z Náchoda z louky za Hypernovou (Hypermarket Albert u hranic) – let o pohár starosty města Náchoda

  Neděle 3. září 2023

  6:30 – náhradní let

  * přesná místa startů budou upřesňována dle počasí a směru větru v aktualitách 

  * v případě, že bude podvečerní start balonů zrušen z důvodu počasí, budou balóny z totožného místa startovat následující ráno v 6:30 hodin. Opět pouze v případě příznivého počasí. 

  * lety balonů jsou závislé na počasí. V případě nepříznivého počasí může být let zrušen, nebo přesunut na jiné místo.

   

  1. září–31. října 2023

  TOUHA

  v galerii Fortna SVČ Bájo Česká Skalice

  Česko-slovenská výstava. Obrazy výtvarníků a výtvarnic z partnerských měst Liptovského Hrádku a České Skalice a jejich přátel.

   

  1. září–11. října 2023

  DOBRÉ SVĚTLO

  ve velké výloze SVČ Bájo Česká Skalice

  Výstava dětí z fotografického kroužku, které v SVČ Bájo Česká Skalice pracují pod vedením Martiny Horké.

   

  1. září 2023 | 16 hodin

  KONCERT NOEMY ERBY A JEJICH HOSTŮ

  v kostele Nanebevzetí Panny Marie

  Slavná Ave Maria a jiné perly klasické hudby. Účinkují Noema Erba, česká operní pěvkyně, sopranistka, působící převážně v zahraničí, Hana Jonášová, soprán, sólistka Opery Národního divadla, Vladimír Rejlek, trubka a Josef Popelka, varhany. Vstupné 300 Kč, senioři 65+, ZTP, děti do 15 let 250 Kč. Předprodej vstupenek v Regionálním informačním centru v České Skalici a na www.smsticket.cz.

   

  ——————————————–

   

  8.–10. září 2023 9–17 hodin

  TRADIČNÍ VÝSTAVA JIŘINEK

  v Muzeu Boženy Němcové

  Výstava jiřinek s tradicí od roku 1837 se zaměřením na dobu Boženy Němcové. Součástí výstavy bude soutěž o nejkrásnější jiřinku a další doprovodný program. Objednávkový prodej hlíz jiřinek a občerstvení zajištěno. Studenti oborů zahradník, pekař a cukrář Střední školy služeb, obchodu a gastronomie Hradec Králové zajistí prodej bylinek, čarověníků, dřevin, aranžování květin a prodej cukrovinek.

   

  Doprovodný program v prostorách muzea:

  1. září 2023 | 18 hodin

  POLOŽENÍ KVĚTIN K HROBU ZAKLADATELE JIŘINKOVÝCH SLAVNOSTÍ

  u kostela Nanebevzetí Panny Marie

  Zakladatelem a organizátorem slavností byl páter František Hurdálek, uznávaný pěstitel květin a ovocnář, který v průběhu let 1837–1847 vyzvedl úroveň slavností svou pečlivostí a vkusem neobyčejně vysoko.

   

  1. září 2023 | 19 hodin

  SVĚTLANA NÁLEPKOVÁ: VZPOMÍNKA NA EDITH PIAF

  v Jiřinkovém sále Muzea Boženy Němcové

  Společnost Boženy Němcové v České Skalici vás zve na koncert herečky a zpěvačky Světlany Nálepkové. Předprodej vstupenek od 1. 7. 2023 v Regionálním informačním centru v České Skalici nebo na webu www.smsticket.cz. Vstupné v předprodeji 250 Kč, na místě 350 Kč. Večer bude uskutečněn za podpory města Česká Skalice.

   

  1. září 2023 | 10–12 hodin

  ŠMIKURANDA

  V areálu muzea účinkují členové lidové muziky Šmikuranda z České Skalice.

   

  1. září 2023

  CAMPANELLO

  Česká beseda v plesové úpravě a dobové tance 19. století v podání souboru historických tanců Campanello z jižních Čech.

   

  9.–10. září 2023 | 10–16 hodin

  MALOVÁNÍ NA HEDVÁBÍ

  Výtvarná dílna SVČ Bájo Česká Skalice v prostorách muzea, ze které si každý, i bez výtvarného talentu, odnese hezký hedvábný výrobek.

   

  9.–10. září 2023 | 10–16 hodin

  ARANŽOVÁNÍ JIŘINEK

  Ukázky aranžování a prodej květinových vazeb v prostorách muzea připraví aranžérka Zdena Skořepová.

   

  1. září 2023 | 14–16 hodin

  PROMENÁDNÍ KONCERT BIG BANDU DVORSKÝ

  Součástí koncertu bude vyhlášení výsledků ankety o nejkrásnější jiřinu.

   

  1. září 2023

  PROHLÍDKY KOSTELA NANEBVZETÍ PANNY MARIE

  Kostel, kde se vdávala Božena Němcová, bude otevřen od 10 do 12 a od 14 do 16 hodin. V 10, 11, 14 a 15 hodin se uskuteční komentované prohlídky.

   

  ——————————————–

  16.–17. září 2023 | 9–16 hodin

  ZA BABIČKOU BOŽENY NĚMCOVÉ DO RATIBOŘIC

  Postavy důvěrně známé z knihy Babička spisovatelky Boženy Němcové vás přivítají v místech, ve kterých se děj románu odehrává. Při návštěvě v zámku narazíte na namyšleného komorníka Leopolda, pozdravíte vznešenou paní kněžnu a její milou schovanku, komtesu Hortenzii. Ve mlýně vás budou vyhlížet veselý mlynář s panímámou mlynářkou a houfem ratibořických dětí s jejich hrami, zpěvy a říkadly. Na Starém bělidle vás potěší setkání s laskavou babičkou a vnoučaty. Pořádá Správa Státního zámku Ratibořice ve spolupráci s Folklorním souborem Barunka z České Skalice. Vstupné dle ceníku platného pro rok 2023. Rezervace prohlídek pro skupiny i jednotlivce a podrobné informace na telefonním čísle 491 452 123 (pouze v pracovních dnech v čase od 7 do 14 hodin), mail ratiborice@npu.cz.

   

  1. září 2023 | 20 hodin POZOR, ZMĚNA TERMÍNU A PROGRAMU

  JIŘINKOVÝ PLES

  v českoskalické sokolovně

  K tanci a poslechu hraje skupina REFLEX z Hronova. Předprodej vstupenek od 1. září 2023 v Regionálním informačním centru v České Skalici.

   

  6.–8. října 2023

  VÝSTAVA ZAHRÁDKÁŘŮ A VČELAŘŮ

  v klubovně zahrádkářů

  Český zahrádkářský svaz a Český svaz včelařů Česká Skalice pořádají společnou výstavu ovoce, zeleniny, včel a včelařského náčiní. Soutěž o nejlepší med. Pro děti ze školky je přichystaná soutěž malování na téma výstava ovoce, zeleniny a včeliček. Otevřeno v pátek a sobotu od 9 do 17 hodin, v neděli do 16 hodin.

   

  7.–8. října 2023

  VÝSTAVA CHOVATELŮ

  v chovatelském areálu v Jiráskově ulici

  Tradiční propagační výstava s možností nákupu chovných zvířat a chovatelských potřeb. Otevřeno bude v sobotu od 8 do 16 hodin a v neděli od 8 do 11 hodin.

   

  7.–8. října 2023 | 10–16 hodin

  PODZIM V RATIBOŘICÍCH

  na zámku Ratibořice

  Při prohlídce v doprovodu zkušeného průvodce zažijete lehce nostalgickou atmosféru podzimu na venkovském šlechtickém sídle, kterou prozáří bohaté a nápadité dekorace z květin, ovoce a zeleniny. K příjemnému zážitku přispěje i krátké hudební vystoupení v průběhu prohlídky. Po prohlídce zámeckých interiérů budete mít možnost nahlédnout i do jinak běžně nepřístupných zámeckých sklepení.

   

  1. září 2023

  VÝLET NA LASER GAME A DO KINA

  Pro všechny akční děti, které mají rády pohyb, napětí a zároveň se rády podívají na pěkný film, máme na konec prázdnin připravený výlet vlakem do Hradce Králové. Nejdříve si zahrajeme laser game a potom se přesuneme do kina Cinestar v obchodním centru Futurum. Pořádá SVČ Bájo.

   

  1. září 2023 | 14–18 hodin

  DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

  ve Středisku volného času Bájo

  Zveme všechny zájemce na den otevřených dveří, na kterém si budete moci prohlédnout prostory Bája a informovat se o připravovaných kroužcích a akcích v novém školním roce.

   

  1. září 2023

  SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ SPORTOVNÍHO AREÁLU ŽIŽKŮV KOPEC

  Město Česká Skalice spolu s SK Česká Skalice vás zvou na slavnostní otevření Sportovního areálu Žižkův kopec

  8–13 hodin          sportovní program pro Základní školu, Česká Skalice

  15–18 hodin        sportovní aktivity pro širokou veřejnost, prezentace a workshopy místních sportovních spolků

  Na co se můžete těšit? Hostem bude bývalý český atlet a světový rekordman v desetiboji, trojnásobný mistr světa Tomáš Dvořák. Dechberoucí sportovní výkony předvede skupina zkušených parkouristů a slacklinista. Občerstvení a možnost posezení zajištěno.

   

  8.–10. září 2023

  SETKÁNÍ KLUBU BÍLÉHO OVČÁKA

  v ATC Rozkoš

  Setkání členů „Klubu bílého ovčáka“, jehož součástí je klubová výstava, bonitace a svod. Informace o tomto krásném ovčáckém plemeni a fotogalerie si můžete prohlédnout na www.bily-ovcak.cz.

   

  1. září 2023

  ZÁPISY DO KROUŽKŮ SVČ BÁJO

  ve Středisku volného času Bájo

  Zápisy do kroužků na nový školní rok budou probíhat on-line na webových stránkách https://www.svcbajo.cz/krouzky. Podrobnější Informace o nich získáte na webu Bája či na dni otevřených dveří 4. září 2023. V případě dotazů lze také psát na info@svcbajo.cz nebo volat na telefonní číslo 776 772 643. Kroužky začínají v říjnu 2023.

   

  1. září 2023 | 9.30 hodin

  O NADĚJI V BEZNADĚJI

  v modlitebně Církve bratrské v Tyršově ulici

  Bůh vidí do srdcí lidí a proto ví, že člověk je lepší i než jeho nejhorší čin. To je důvod, že naději mají také lidé, kteří se dopustili i těch nejtěžších zločinů. O příbězích lidí za mřížemi a pěti krocích k nápravě bude mluvit Bronislav Matulík, dobrovolník Vězeňské duchovenské péče v pražské vazební věznici Pankrác a kazatel Církve bratrské. Na setkání zve Klub seniorů.

   

  1. září 2023 | 20–24 hodin

  ČESKOSKALICKÁ TANČÍRNA

  ve sportovní hale ve Sportovní ulici

  Vstupné v předprodeji 250 Kč/pár, na místě 300 Kč/pár. Vstupenky můžete zakoupit na www.smsticket.cz.

   

  15.–17 září 2023 

  VÝSTAVA VLÁČKŮ

  v klubovně zahrádkářů v Pivovarské ulici

  Již 16. ročník výstavy železničních modelů a kolejišť, kterou doplní papírové a plastikové modely. Chybět nebudou práce dětí modelářského kroužku a pro nejmenší hrací stolky s vláčkodráhami. Program doplní modelářské dílny a vystoupení skupiny historického šermu Antares. Otevřeno v pátek a sobotu od 9 do 18 hodin a v neděli od 9 do 16 hodin. Výstavu pořádá Modelářské centrum, z. s. za podpory města Česká Skalice.

   

  1. září 2023 | 13 hodin

  DEN S HASIČI

  u hasičské zbrojnice v Palackého ulici

  Zábavné odpoledne zaměřené na rodiny s dětmi. Po celé odpoledne budou probíhat ukázky hasičské techniky, základů první pomoci, hašení hořícího oleje. Připravena bude výšková technika a překážková dráha. Chceš si vyzkoušet, co obnáší stát se dobrovolným hasičem? Po celé odpoledne zde budou probíhat ukázky techniky, základy první pomoci, hašení hořícího oleje, výšková technika a překážková dráha. Zveme všechny bez rozdílu věku. Akce se koná za podpory města Česká Skalice.

   

  1. září 2023 | 13–17 hodin

  Máš na to: Pojďte s námi objevit dnešní skautování!

  ve skautské klubovně v Pivovarské ulici čp. 409

  Skauti jsou často spojováni s různými dobrodružnými aktivitami, jako je orientace s použitím buzoly nebo morseovkou. Skupina skautů z České Skalice přichází se zajímavou příležitostí. Zve děvčata a chlapce ve věku 11 až 15 let na ukázku moderního skautingu do své klubovny na adrese Pivovarská 409, Česká Skalice. Během této akce budou k dispozici různé aktivity, které představí, jak dnešní skauting vypadá. Účastníci budou mít možnost pracovat s 3D tiskárnou, vyzkoušet lezeckou stěnu, získat dovednosti v práci s online mapami, a dokonce si vyzkoušet rozdělání ohně křesadlem a střílení z luku. Tato akce je otevřená i dospělým zájemcům o skauting a práci s mládeží. Nenechte si ujít tuto skvělou příležitost nahlédnout do světa moderního skautingu a získat nové dovednosti a zážitky.

   

  1. září 2023 | 10 hodin

  BYLINKOVÁ ŠKOLA – VYCHÁZKA PO BABIČČINĚ ÚDOLÍ

  sraz účastníků v Bažantnici u „klikotoče“

  Pojďte se s námi opět projít Babiččiným údolím. Cestou budeme určovat a ochutnávat bylinky, povíme si o jejich účincích i možnostech zpracování. Vycházka je plánována zhruba na tři hodiny. Hlaste se do 20. 9. v Informačním centru, případně Martě Kmoníčkové, mail marta.kmonickova@centrumrozvoje.eu, tel: 733 538 500. Předem přihlášení účastníci dostanou k dispozici materiály, ostatní, nechť se vybaví papírem a tužkou. Vstupné 150 Kč. Pořádá Centrum rozvoje Česká Skalice, o. p. s.

   

  1. září 2023 | 10–16 hodin

  SVATOVÁCLAVSKÝ POSVÍCENÍ NA MLEJNĚ

  na dvoře Rudrova mlýna v Ratibořicích

  Posezení na mlejně a Správa státního zámku Ratibořice vás zvou do Babiččina údolí. Po celý den zde bude hrát lidová muzika Šmikuranda z České Skalice. A od 14 hodin se přidá dětský folklorní soubor Hadářek z Červeného Kostelce. K dispozici pečené klobásy od okolních řezníků a další stylové občerstvení. Když počasí dovolí, sejdeme se v údolí.

   

  prodlouženo do 8. října 2023

  VÝSTAVA OBCE NA ČESKOSKALICKU

  v Informačním centru

  Prostřednictvím nové výstavy v Informačním centru se budete moci seznámit s turistickými zajímavostmi v okolních obcích. Chcete-li si vychutnat přírodu a spíše drobné památky, v klidu a bez davů, určitě tu najdete tipy na krásné výlety. Otevřeno pondělí–pátek 9–12, 12.30–17 hodin, so 8.30–11.30 hodin.

   

  1. října 2023 | 20–24 hodin

  ČESKOSKALICKÁ TANČÍRNA

  ve sportovní hale ve Sportovní ulici

  Vstupné v předprodeji 250 Kč/pár, na místě 300 Kč/pár. Vstupenky můžete 

2023-08-17T16:31:51+02:00 9.5.2023|